fbpx
Kai svarbu meilė, grožis ir investicijos

Auksas per visą istoriją simbolizavo karališką prabangą, dievišką šviesą, o dėl savo tvarumo − amžinybę bei žinias. Nuo seno jį, kaip stebuklingą medžiagą, naudojo maginiuose ritualuose, o viduramžių alchemikai stengėsi sukurti dirbtinį auksą – „išminties akmenį“. Būtent auksas − vienas iš siekiamiausių žmonijos lobių. Ką reikėtų žinoti renkantis auksinius papuošalus?


Grynas auksas – palyginti, minkštas metalas. Todėl juvelyriniai papuošalai, kad būtų kieti ir ilgaamžiai gaminami iš aukso lydinių su kitais metalais. Aukso praba nustatoma pagal jo kiekį lydinyje. Pavyzdžiui, jei lydinyje jo yra 58.5 %, tai bus pažymėtas 585 praba, o esant 75 % – 750 praba. Tačiau, kuo daugiau lydinyje gryno aukso, tuo minkštesnis gaminys ir labiau braižosi paviršius. Dėl šios priežasties juvelyriniai dirbiniai negaminami iš labai aukštų prabų aukso.
Priklausomai nuo lydinio sudėties – kokia jame yra sidabro, vario ar paladžio dalis, auksas būna raudonas (vario 32.5 %), baltas (paladžio 20 %), geltonas (17%), rausvas ir net juodas (padengtas rodžiu). Parduotuvėse daugiausia galima rasti geltono ir raudono aukso juvelyrinių dirbinių, rečiau – žalsvo, ar rožinio. Lietuvoje vis dar populiarūs raudonojo aukso dirbiniai, o kitur tokios spalvos papuošalai mažiau paklausūs. Tačiau jau ir pas mus vis labiau auga dirbinių iš geltono ir balto aukso poreikis. Pastaruoju metu ypač jaunimas pamėgo papuošalus iš juodojo aukso. Taip pat daug dėmesio pritraukia naujoviški gaminai su mėlynos ar žalios spalvos aukso detalėmis. Tokie papuošalai atrodo nepaprastai stilingai, leidžia puikuotis jų originalumu.
Negalima nuvertinti ir sidabro, nors jis kur kas pigesnis. Šiandien ypač madinga išnaudoti visas šio metalo galimybes jį juodinant, deginant, emaliuojant, puošiant akmenimis, išgaunant netikėtas faktūras ir formas. Papuošalams gaminti dažniausiai naudojamas 925 prabos sidabras, kurio lydinyje yra ne mažiau kaip 92,5 %.
Juvelyrinių brangakmenių karaliumi laikomas briliantas. Pirmapradis jo pavidalas – iš žemės gelmių iškastas nešlifuotas mineralas deimantas. Tik nušlifuotas tam tikru kiekiu briaunų deimantas tampa briliantu. Nuo formos ir briaunų kiekio priklauso spindesys bei kaina. Taisyklingas ir atitinkantis šiuolaikinius šlifavimo standartus briliantas privalo turėti 57 briaunas. Netaisyklingos formos akmenys gali turėti mažiau briaunų, tačiau jų kokybė bus žemesnė. Todėl renkantis akmenis svarbu tuo pasidomėti.
Ne mažiau brilianto vertei svarbūs svoris, spalva ir skaidrumas. Brangiausi briliantai turi daugiau karatų ir yra visiškai skaidrūs – net be mažiausių įtrūkių ar mikroskopinių intarpų. Bet, šia prasme, briliantai nėra vienodi. Todėl juos lydi sertifikatai, kuriuose pažymėtos visos nematomos plika akimi savybės. Prie gaminio sertifikatai turi būti pritvirtinti specialiomis plombomis su tam tikru įspaudu. Jei briliantas neturi sertifikato (Lietuvoje sertifikatus išduoda Lietuvos Prabavimo Rūmai), tai jis gali būti netikras arba itin prastos kokybės ir nepatartina jo pirkti. Pirkėjams reikėtų pasidomėti briliantų svoriu, kuris visame pasaulyje matuojamas karatais (1 karatas – 0,2 g). Beje, jie taip pat gali būti nustatyti pagal deimanto diametrą – 1,1 mm yra 0,0066 ct.
Visiems jaunavedžiams svarbi žiedų kokybė, jų tvarumas, patogumas. Patartina rinktis sunkiau pažeidžiamus ir rankų darbo kūrinius, pasidomėti ar bus galima keisti žiedų dydį. Šiandienės technologijos leidžia žiedo viduje suformuoti vadinamąją „komforto zoną“ – tam tikrus išlinkimus, padedančius žiedui prisitaikyti prie piršto formos ir pokyčių. Be to, galima pasirinkti ir ką graviruoti – svarbiausią datą, ar tik jauniesiems suprantamus simbolius bei pan.
Vėliau atsirado tradicija dovanoti sužadėtuvių žiedą su briliantu, simboliškai užtikrinančiu, kad vyro padėtis leis pasirūpinti išrinktąja.
Šiandien plati sužadėtuvių žiedų pasiūla „Vilniaus Juvelyrikos“ salonuose padeda sužadėtinės akyse sublizgėti ir mažesnes pajamas turintiems vyrams – galima rinktis žiedą iš baltojo aukso, kuris puikiai išryškina nedidelio brilianto spindėjimą, ar žiedą su madingu juoduoju, bet pigesniu nei baltas, deimantu. Beje, būtent juodojo aukso žiedai iš su juodaisiais briliantais – paskutinis mados klyksmas. Tokie rodžiu dengti žiedai magiškai blizga, atrodo prabangiai ir įspūdingai. Jei laikui bėgant rodis apsitrintų, tai žiedą juo vėl bus galima padengti ir atnaujinti.  Parduotuvėse kuklesnį žiedelį su briliantu galima nusipirkti ne taip jau brangiai – už 800 Lt.
Aišku, renkant mylimajai žiedą būtina žinoti koks reikalingas dydis. Patartina atsinešti į parduotuvę kelis jos žiedus. Tuomet bus aiškus ne tik dydis, bet ir kokį papuošalų stilių ji mėgsta. Neprošal apie tai iš anksto paklausinėti ir išrinktosios draugių. Tačiau, tie, kurie negali to padaryti ir nori išsaugoti paslaptį iki sužieduotuvių dienos, neapsiriks pasirinkę klasikinio dizaino žiedą – juk klasika visados madinga.
„Vilniaus Juvelyrikos“ salonuose apsimoka įsigyti ir monetų bei investicinio aukso. Čia prekiaujama kolekcinėmis carinių 5, 7,5, 10 ir 15 rublių auksinėmis monetomis, buvusiomis apyvartoje nuo 1897 m. iki 1917 m. Jos sveria nuo 4.30 g iki 12.90 g. Istorija įrodė, kad investicijos į auksą yra pačios patikimiausios.

Palaukite...

Gaukite visas naujienas tiesiai į savo paštą.

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gausite pranešimus apie naujas prekes ar prekių papildymą, taip pat apie akcijas ir gerus pasiūlymus.